Terčino údolí: Přírodní ráj v srdci Novohradských hor!
29.12.2024 14:24 | Pes v batohuNáš tradiční povánoční a zároveň poslední výlet letošního roku nás zavedl do Novohradských hor, konkrétně do Terčina údolí. Každý rok v tomto období vyrážíme na Třeboňsko, ale letos jsme se rozhodli vyjet o kousek dál a navštívit vyhlášené Terčino údolí. Terčino údolí je romantický krajinný park a národní přírodní památka, která se nachází v údolí říčky Stropnice, přibližně jeden kilometr od města Nové Hrady. Tento park, včetně staveb a krajinářských prvků, je současně chráněn jako kulturní památka České republiky. Novohradské hory možná nepatří mezi nejznámější česká pohoří, ale právě díky tomu si zachovávají svůj klid a jedinečné kouzlo. Terčino údolí je místem, kde se prolíná příroda s historií, a nabízí příjemnou atmosféru pro každého, kdo hledá odpočinek a krásné prostředí. Pojďme se společně podívat, co tento kousek jižních Čech ukrývá.
Parkování a přístup do údolí
Na místo jsme dorazili kolem 11. hodiny dopoledne. K dispozici jsou dvě parkoviště, sice nejsou příliš velká, ale pokud vyrazíte dopoledne, pravděpodobně nebudete mít problém najít volné místo. Parkoviště se nacházejí v těsné blízkosti vstupu do Terčina údolí. Cena parkování je velmi příznivá – 50 korun na celý den. Celé údolí leží přibližně kilometr od města Nové Hrady, což z něj dělá snadno dostupný cíl pro výletníky.
Historie a zajímavosti parku
Park dnes slouží především k rekreaci a je volně přístupný veřejnosti. Prochází jím naučná stezka, která návštěvníky seznamuje s historií a zajímavostmi parku. Vstup do chráněného území je z Údolí pod Novými Hrady, poblíž odbočky na Horní Stropnici. Původně šlechtická bažantnice z roku 1667 byla roku 1756 na podnět hraběnky Terezie Buquoiové přeměněna na přírodní krajinářský park „Vallancherie“, dnes známý jako Terčino údolí. Hraběnka zde nechala vysadit cizokrajé stromy a keře a vybudovat odpočinkové stavby, jako byly lázně Lázničky (1788–1797) nebo Modrý dům (1803), který však povodeň v roce 1915 zničila. Roku 1817 byl vytvořen umělý vodopád, který je dodnes oblíbenou atrakcí. Napájí ho říčka Stropnice pomocí náhonu se stavidly, je vysoký 20 metrů a patří k nejvyšším umělým vodopádům v Česku.
Tvrz Cuknštejn a naučná stezka
Na konci parku se nachází tvrz Cuknštejn, postavená v letech 1488–1491, která je jednou z nejzachovalejších pozdně gotických tvrzí v Česku. Již zmíněný vodopád je hlavním cílem, ke kterému většina návštěvníků směřuje. My však vřele doporučujeme projít si celou naučnou stezku. Není náročná a její celková délka činí přibližně 7 km.
Procházka s pejskem
Celá cesta vede podél Stropnice, takže se pejsek může kdykoli napít a osvěžit. V první části cesty k vodopádu jsme měli naši Ellu na vodítku, protože jsme potkali několik lidí i pejsků. Většina návštěvníků však končí právě u vodopádu. Druhou část trasy už Ella běhala na volno a užívala si okolní přírodu. Zajímavostí je, že se dostanete i přímo nad vodopád, kde můžete vidět, jak je napájen uměle vytvořeným korytem. Stezka kopíruje původní trasu a na jejím konci se vrátíte zpět na stejné místo, odkud jste vyšli – tedy k parkovišti. Když jsme se kolem 14. hodiny vraceli k autu, proti nám už proudily davy poobědových výletníků. Proto doporučujeme vyrazit ráno nebo dopoledne, abyste si mohli užit klid a pohodu!
Ať už se do Novohradských hor vydáte na celodenní výlet nebo jen na krátkou procházku, Terčino údolí vás zaručeně okouzlí svou atmosférou a historií. Náš výlet jsme zakončili v malebné Třeboni, kde jsme si užili pozdní oběd a klidnou procházku po zámecké zahradě a kolem rybníka Svět. Byla to krásná tečka za letošními výlety a skvělý způsob, jak si ještě naplno užít závěr roku. Pokud hledáte inspiraci na nenáročný, ale zážitky nabitý výlet, Novohradské hory a Třeboňsko vás určitě nezklamou.