Polsko se psem: Vše, co potřebujete vědět!
18.11.2024 10:15 | Pes v batohuPlánujete dovolenou a nechcete nechat svého čtyřnohého přítele doma? Polsko je skvělou volbou! Tato země se v posledních letech stala oblíbenou destinací pro cestovatele se psy, a to z mnoha dobrých důvodů. Polsko nabízí perfektní kombinaci vstřícného prostředí pro psy a kvalitních služeb za příznivé ceny. Ať už toužíte po dlouhých procházkách po prostorných plážích, nebo plánujete objevovat malebná města, váš pes bude všude vítaným hostem. Mezi hlavní přednosti patří rozlehlé a čisté pláže přístupné psům, dog-friendly ubytování a kempy, výborná dostupnost služeb a příznivé ceny. Místní infrastruktura se navíc neustále zlepšuje a přístup místních ke psům je velmi přátelský. Pokud plánujete letní dovolenou, pro skutečně pohodovou dovolenou doporučujeme vyrazit mimo hlavní sezónu (červenec-srpen). Vyhnete se tak davům turistů a užijete si klidnější atmosféru jak na plážích, tak ve městech. Polsko představuje ideální destinaci pro všechny, kteří hledají perfektní rovnováhu mezi krásnou přírodou, kvalitními službami a přátelským prostředím pro psy.
Podmínky pro vstup do Polska se psem!
1. Mikročip nebo Tetování: Povinnost pro každého psa!
Každý pes musí být označen buď mikročipem, nebo viditelným tetováním. Pro psy zapsané v plemenné knize postačí tetování, pokud je jasně čitelné a bylo provedeno před 3. červencem 2011. Psi tetovaní po tomto datu potřebují pro cestování do zahraničí také mikročip.
2. Pet pas pro zvířata: Nezbytný dokument!
Každý pes musí mít vlastní cestovní pas, který je platný po celou dobu jeho života. Tento mezinárodně platný doklad vám vystaví certifikovaný veterinární lékař za poplatek přibližně 400,- Kč. V pasu jsou uvedeny všechny důležité informace, jako je majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování a případné záznamy o zdravotním stavu. Pamatujte, že pouhý očkovací průkaz nestačí.
3. Očkování proti vzteklině: Povinnost pro psy starší 12 týdnů!
Každý pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do cestovního pasu psa. Zvíře může cestovat nejdříve 21 dní po své první vakcinaci. V případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování, může pes cestovat hned.
4. Cestovní pojištění pro psa!
Veterinární ošetření v zahraničí je finančně náročné. Pojištění vám pokryje náklady na veterinární ošetření v případě onemocnění nebo úrazu zvířete. Pojištění pejska lze sjednat jako součást vašeho vlastního cestovního pojištění za symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče. Síť veterinářů je podobná jako u nás v ČR. Jak se říká, štěstí přeje připraveným a těch pár "korun" za pojištění, se může opravdu vyplatit.
5. Aktuální informace a vstupní podmínky!
Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do jednotlivých zemí najdete na stránkách polského ministerstva zdravotnictví.
6. Každého člověka může doprovázet maximálně pět psů! Výjimky z tohoto pravidla platí, pokud se chystáte na chovatelské výstavy, sportovní akce nebo soutěže. V těchto případech je ale nutné mít doklad o účasti na dané akci. Pokud váš pes cestuje s někým jiným než s vámi, ujistěte se, že tato osoba má písemné zmocnění od majitele.
7. Štěňata mladší 12 týdnů!
Polské úřady mají přísná pravidla týkající se vstupu mladých psů na své území. Do země není povolen vstup štěňatům, která nedosáhla věku 12 týdnů, protože v tomto věku ještě nemohou být očkována proti vzteklině. Stejně tak není možné přivézt do Polska ani štěňata ve věku od 12 do 16 týdnů, a to i přesto, že již očkování proti vzteklině podstoupila. Důvodem je skutečnost, že jejich očkování ještě není z hlediska cestovních předpisů považováno za plně účinné. Tato pravidla jsou striktní a neexistují pro ně žádné výjimky. Do Polska tedy můžete cestovat pouze se psem starším 16 týdnů, který má platné očkování proti vzteklině.
Zakázaná plemena psů v Polsku!
V roce 2003 byla v Polsku stanovena plemena, která jsou považována za „nebezpečná". Vlastnit nebo chovat takováto plemena je možné pouze na zvláštní povolení a při venčení musí mít za všech okolností nasazený náhubek. Omezen je taktéž vstup do země s těmito plemeny: Akbaš, Americký bulldog, Americký Pitt Bull Terrier, Anatolský pastevecký pes, Argentinská, Kanárská a Malorská doga, Kavkazský pastevecký pes, Moskevský strážní pes, Rottweiler a Tosa Inu.
Praktické informace!
Volný pohyb psů v Polsku: V Polsku jsou vymezené prostory, kde je možné se pohybovat s pejskem na volno - psí parky, psí pláže. Mimo ně se pohybujte s pejskem na vodítku, tzv "nebezpečná plemena" musí mít vždy náhubek. Náhubek využijete i pokud budete využívat veřejnou dopravu. V Polsku do některých národních parků platí úplný zákaz psů, např. TANAP. Stejně tak pláže, které jsou součástí přírodní rezervace mají velmi často zákaz vstupu se psem.
Označení psa: Doporučujeme připojit k obojku nebo postroji psa identifikační přívěšek s kontaktními údaji majitele, aby bylo možné psa rychleji a bezpečněji vrátit v případě, že se zatoulá. Ideální jsou gravírované placky s jménem psa a mezinárodním telefonním číslem, včetně předvolby +420. Pes v batohu doporučuje chytrou známku od Loype (kód na 7% slevu: pesvnatohu7)!
Bezpečnost v autě: Co se týče přepravy psa v autě v Polsku, platí obdobná pravidla jako u nás. Pes musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu, aby neohrožoval bezpečnost řidiče ani ostatních účastníků silničního provozu.
Jak zaplatit v Polsku za dálnice?
Polské dálnice jsou stejně jako v České republice zpoplatněné, avšak nikoliv formou dálniční známky, ale prostřednictvím mýtných bran. Systém výběru mýtného funguje jednoduše - při vjezdu na zpoplatněný úsek projedete první branou, kde pouze odeberete lístek. Při opuštění úseku pak zastavíte u druhé mýtné brány, kde po předložení lístku zaplatíte poplatek odpovídající ujeté vzdálenosti. Mýtné musí platit všechna motorová vozidla včetně skútrů, motocyklů a tříkolek. U vozidel do hmotnosti 3,5 tuny lze platit v mýtných branách jak v polské měně, tak v eurech, a to buď hotově nebo platební kartou. Pro lehká vozidla do 3,5 tuny je pozitivní, že v Polsku je zpoplatněna jen malá část dálnic, takže je možné, že na své trase nebudete muset mýtné vůbec platit. Situace je odlišná pro vozidla nad 3,5 tuny, pro která jsou zpoplatněny nejen všechny dálnice, ale i většina rychlostních silnic. Pro osobní vozidla jsou zpoplatněny pouze tři úseky dálnic - A1 z Rusocinu do Nowe Wsi v délce 152 km, A2 ze Świecka do Koninu v délce 255 km a A4 v úseku Katowice-Kraków dlouhém 82 km.
Takže, pokud plánujete vzít svého čtyřnohého kamaráda na dobrodružnou dovolenou do Polska, můžete se těšit na nezapomenutelné zážitky. Ale než se vydáte na cestu, ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty a splněné podmínky, aby vaše cesta proběhla hladce. Přece jen, cestování se psem vyžaduje trochu více plánování, ale výsledkem bude skvělý společný výlet, na který budete vzpomínat ještě dlouho. Nezapomeňte, že mikročip, platný Pet pas pro zvířata a očkování proti vzteklině jsou nezbytné. Pojištění pro psa a sledování aktuálních vstupních podmínek vám mohou ušetřit mnoho stresu. Takže si vše pečlivě připravte, dodržujte pravidla a užijte si nádhernou dovolenou s vaším nejlepším přítelem. Šťastnou cestu!