Chorvatsko se psem: Vše co potřebujete vědět!
14.8.2024 10:21 | Pes v batohuChorvatsko je jednou z destinací, které vítají naše čtyřnohé kamarády, což z něj činí ideální místo pro dovolenou s domácím mazlíčkem. Před cestou je však důležité mít na paměti několik informací, které vám pomohou se na tuto zkušenost připravit. V tomto článku vám poskytneme základní informace, které budete potřebovat, abyste se mohli bez obav vydat na cestu do Chorvatska se svým psem. Většina z nás navštěvuje Chorvatsko kvůli úžasnému jadranskému pobřeží a nádhernému koupání. Ale Chorvatsko není jen o moři. Celých 40 % jeho území pokrývají krásná pohoří, jejichž vrcholy dosahují téměř 2000 metrů. Tato pohoří jsou součástí Dinárské soustavy, známé také jako Dinárské Alpy. Bez ohledu na to, jaký typ dobrodružství hledáte, Chorvatsko má co nabídnout každému.
Podmínky pro vstup do Chorvatska se psem!
1. Mikročip nebo Tetování: Povinnost pro každého psa!
Každý pes musí být označen buď mikročipem, nebo viditelným tetováním. Pro psy zapsané v plemenné knize postačí tetování, pokud je jasně čitelné a bylo provedeno před 3. červencem 2011. Psi tetovaní po tomto datu potřebují pro cestování do zahraničí také mikročip.
2. Pet pas pro zvířata: Nezbytný dokument!
Každý pes musí mít vlastní cestovní pas, který je platný po celou dobu jeho života. Tento mezinárodně platný doklad vám vystaví certifikovaný veterinární lékař za poplatek přibližně 400,- Kč. V pasu jsou uvedeny všechny důležité informace, jako je majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování a případné záznamy o zdravotním stavu. Pamatujte, že pouhý očkovací průkaz nestačí.
3. Očkování proti vzteklině: Povinnost pro psy starší 12 týdnů!
Každý pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do cestovního pasu psa. Zvíře může cestovat nejdříve 21 dní po své první vakcinaci. V případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování, může pes cestovat hned.
4. Cestovní pojištění pro psa!
Veterinární ošetření v zahraničí může být finančně náročné. Pojištění vám pokryje náklady na veterinární ošetření v případě onemocnění nebo úrazu zvířete. Pojištění pejska lze sjednat jako součást vašeho vlastního cestovního pojištění za symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče. Síť veterinářů je podobná jako u nás v ČR, ale musíte počítat s mnohem vyšší cenou ošetření. Jak se říká, štěstí přeje připraveným a těch pár "korun" za pojištění, se může opravdu vyplatit.
5. Aktuální informace a vstupní podmínky!
Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do jednotlivých zemí najdete na stránkách chorvatské veterinární správy.
6. Každého člověka může doprovázet maximálně pět psů! Výjimky z tohoto pravidla platí, pokud se chystáte na chovatelské výstavy, sportovní akce nebo soutěže. V těchto případech je ale nutné mít doklad o účasti na dané akci. Pokud váš pes cestuje s někým jiným než s vámi, ujistěte se, že tato osoba má písemné zmocnění od majitele.
7. Štěňata mladší 12 týdnů!
Plánujete cestovat se štěňaty mladšími 12 týdnů, která ještě nebyla očkovaná proti vzteklině, nebo s mladými zvířaty ve věku 12–16 týdnů, která sice byla očkovaná, ale očkování dosud nesplňuje cestovní podmínky? Máte možnost získat výjimku z povinného očkování proti vzteklině! Pro takové případy je však nezbytné mít pas zvířete a veterinární potvrzení, které dosvědčuje, že štěně nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty nebo že cestuje s matkou, na které je závislé. Toto potvrzení musí být vyhotoveno v souladu s předpisy EU.
Zakázaná plemena psů v Chorvatsku!
Pokud plánujete cestu do Chorvatska se svým psem, měli byste vědět, že některá plemena jsou tam zakázaná. Chorvatsko výslovně zakazuje tranzit, dovoz a dočasný pobyt všech teriérů typu bull, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI). To znamená, že pokud váš bull-pes nemá průkaz původu nebo máte křížence typu bull, do Chorvatska bohužel nemůžete. Doporučujeme tento zákaz opravdu respektovat, abyste se vyhnuli nepříjemnostem, jako je otočení na hranicích, zabavení psa nebo v krajním případě dokonce jeho uspání. Všechna bull plemena jsou v Chorvatsku označena jako nebezpečná a musí být vždy na krátkém vodítku a opatřena náhubkem. Nebuďte smutní a vyrazte do Slovinska!
Jak ochránit vašeho psa před parazity v Chorvatsku?
Péče o zdraví našich chlupatých kamarádů je pro nás velmi důležitá, zejména když se chystáme na dovolenou do teplejších oblastí, jako je Chorvatsko. Teplé klima je totiž rájem pro různé přenašeče parazitů, zejména pro bodavý hmyz. V jižních částech Středozemí, kam Chorvatsko patří, se můžeme setkat s dvěma vážnými chorobami, které přenášejí komáři: leishmanióza a srdeční dirofilarióza (známá také jako srdeční červivost). Tyto nemoci mohou mít dramatický vliv na zdraví vašeho psa a riziko nákazy je zde poměrně vysoké. Abychom vašeho čtyřnohého přítele ochránili, doporučuje se použít speciální přípravky ve formě spot-on, které zabraňují přenosu nebo rozvinutí těchto nemocí. Před cestou do Chorvatska je tedy nejlepší konzultovat se svým veterinárním lékařem, který vám poradí s vhodnými možnostmi ochrany.
Praktické informace!
Volný pohyb psů v Chorvatsku: Chorvatsko má vymezené prostory, kde je možné se pohybovat s pejskem na volno - psí parky, psí pláže.
Označení psa: Doporučujeme připojit k obojku nebo postroji psa identifikační přívěšek s kontaktními údaji majitele, aby bylo možné psa rychleji a bezpečněji vrátit v případě, že se zatoulá. Ideální jsou gravírované placky s jménem psa a mezinárodním telefonním číslem, včetně předvolby +420. Pes v batohu doporučuje chytrou známku od Loype!
Bezpečnost v autě: Co se týče přepravy psa v autě v Chorvatsku, platí obdobná pravidla jako u nás. Pes musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu, aby neohrožoval bezpečnost řidiče ani ostatních účastníků silničního provozu.
Jak zaplatit v Chorvatsku za dálnice?
V Chorvatsku se za používání dálnic platí, podobně jako v České republice. Na rozdíl od českých dálničních známek se však v Chorvatsku poplatky vybírají prostřednictvím mýtných bran. Mýtné se vztahuje na osobní vozidla, motocykly i vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Platit můžete přímo u mýtných bran, které najdete většinou na sjezdech z dálnic. Platbu lze provést v hotovosti (v eurech), platební kartou nebo pomocí palubní jednotky ETC. Nejjednodušší způsob, jak zjistit cenu mýtného na vaší trase, je použít online plánovač tras na oficiálním webu chorvatského mýtného systému: www.hac.hr. Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla do výšky 1,9 metru je přibližně 6 EUR na 100 km. Před cestou k moři se ujistěte, že máte ve vozidle povinnou výbavu podle chorvatských předpisů.
Takže, pokud plánujete vzít svého čtyřnohého kamaráda na dobrodružnou dovolenou do Chorvatska, můžete se těšit na nezapomenutelné zážitky. Ale než se vydáte na cestu, ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty a splněné podmínky, aby vaše cesta proběhla hladce. Přece jen, cestování se psem vyžaduje trochu více plánování, ale výsledkem bude skvělý společný výlet, na který budete vzpomínat ještě dlouho. Nezapomeňte, že mikročip, platný pet pas pro zvířata a očkování proti vzteklině jsou nezbytné. Pojištění pro psa a sledování aktuálních vstupních podmínek vám mohou ušetřit mnoho stresuTakže si vše pečlivě připravte, dodržujte pravidla a užijte si nádhernou dovolenou s vaším nejlepším přítelem. Šťastnou cestu!