Itálie se psem: Vše co potřebujete vědět!
16.7.2024 10:43 | Pes v batohuItálie je další velmi dog-friendly země, proto je ideálním místem pro dovolenou s domácím mazlíčkem. Ale než se vydáte na cestu, je důležité znát několik pravidel, které vám mohou usnadnit cestu a připravit se na tento jistě neopakovatelný zážitek. V tomto článku vám představíme základní informace, které budete potřebovat, abyste se mohli bez obav vydat na cestu do Itálie se svým psem. Itálie nabízí nespočet možností pro společné zážitky. Můžete se vydat na túry po Alpách či Dolomitech, kde si užijete krásné výhledy, nebo strávit den u moře či krásných jezer, kde si váš pejsek může hrát na pláži. Bez ohledu na to, jaký typ dobrodružství hledáte, i Itálie má co nabídnout.
Podmínky pro vstup do Itálie se psem!
1. Mikročip nebo Tetování: Povinnost pro každého psa!
Každý pes musí být označen buď mikročipem, nebo viditelným tetováním. Pro psy zapsané v plemenné knize postačí tetování, pokud je jasně čitelné a bylo provedeno před 3. červencem 2011. Psi tetovaní po tomto datu potřebují pro cestování do zahraničí také mikročip.
2. Pet pas pro zvířata: Nezbytný dokument!
Každý pes musí mít vlastní cestovní pas, který je platný po celou dobu jeho života. Tento mezinárodně platný doklad vám vystaví certifikovaný veterinární lékař za poplatek přibližně 400,- Kč. V pasu jsou uvedeny všechny důležité informace, jako je majitel zvířete, číslo mikročipu, provedená povinná očkování a případné záznamy o zdravotním stavu. Pamatujte, že pouhý očkovací průkaz nestačí.
3. Očkování proti vzteklině: Povinnost pro psy starší 12 týdnů!
Každý pes starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině, které veterinární lékař zaznamená do cestovního pasu psa. Zvíře může cestovat nejdříve 21 dní po své první vakcinaci. V případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování, může pes cestovat hned.
4. Cestovní pojištění pro psa!
Veterinární ošetření v zahraničí je finančně náročné. Pojištění vám pokryje náklady na veterinární ošetření v případě onemocnění nebo úrazu zvířete. Pojištění pejska lze sjednat jako součást vašeho vlastního cestovního pojištění za symbolickou cenu. U většiny pojišťoven se jedná o připojištění veterinární péče. Síť veterinářů je podobná jako u nás v ČR. Jak se říká, štěstí přeje připraveným a těch pár "korun" za pojištění, se může opravdu vyplatit.
5. Aktuální informace a vstupní podmínky!
Nejaktuálnější informace a podrobné podmínky vstupu zvířat do jednotlivých zemí najdete na stránkách italského ministerstva zdravotnictví.
6. Každého člověka může doprovázet maximálně pět psů! Výjimky z tohoto pravidla platí, pokud se chystáte na chovatelské výstavy, sportovní akce nebo soutěže. V těchto případech je ale nutné mít doklad o účasti na dané akci. Pokud váš pes cestuje s někým jiným než s vámi, ujistěte se, že tato osoba má písemné zmocnění od majitele.
7. Štěňata mladší 12 týdnů!
Plánujete cestovat se štěňaty mladšími 12 týdnů, která ještě nebyla očkovaná proti vzteklině, nebo s mladými zvířaty ve věku 12–16 týdnů, která sice byla očkovaná, ale očkování dosud nesplňuje cestovní podmínky? Máte možnost získat výjimku z povinného očkování proti vzteklině! Pro takové případy je však nezbytné mít pas zvířete a veterinární potvrzení, které dosvědčuje, že štěně nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty nebo že cestuje s matkou, na které je závislé. Toto potvrzení musí být vyhotoveno v souladu s předpisy EU.
Zakázaná plemena psů v Itálii!
Itálie, podobně jako většina evropských zemí, měla rozsáhlý seznam zakázaných plemen. Do roku 2007 bylo v Itálii na seznamu zakázaných plemen 92 různých plemen psů, včetně přátelských plemen, jako jsou kolie a corgi. V roce 2007 byla přijata nová legislativa a seznam nebezpečných psů byl zúžen na 17 plemen. Na nový seznam byla zařazena plemena psů, jako je americký buldok, jugoslávský ovčák, anatolský pastevecký pes, středoasijský pastevecký pes, kavkazský pastevecký pes, portugalský ovčák, fila brasileiro (brazilský mastif), dogo argentino, perro da ganado majorero, dogo canario, pitbull a všechny jeho varianty, portugalský mastif, rotvajler a tosa inu. V současné době Itálie nezakazuje vstup do země žádným plemenům, plemena na italském seznamu ale musí být vždy na vodítku, nebo mít náhubek. Město Benátky však zakazuje vstup následujících plemen: Rottweiler a Dobrmanský pinč.
Jak ochránit vašeho psa před parazity v Itálii?
Péče o zdraví našich chlupatých kamarádů je pro nás velmi důležitá, zejména když se chystáme na dovolenou do teplejších oblastí, jako je Itálie. Teplé klima je totiž rájem pro různé přenašeče parazitů, zejména pro bodavý hmyz. V jižních částech Středozemí, kam Itálie patří, se můžeme setkat s dvěma vážnými chorobami, které přenášejí komáři: leishmanióza a srdeční dirofilarióza (známá také jako srdeční červivost). Tyto nemoci mohou mít dramatický vliv na zdraví vašeho psa a riziko nákazy je zde poměrně vysoké. Abychom vašeho čtyřnohého přítele ochránili, doporučuje se použít speciální přípravky ve formě spot-on, které zabraňují přenosu nebo rozvinutí těchto nemocí. Před cestou do Itálie je tedy nejlepší konzultovat se svým veterinárním lékařem, který vám poradí s vhodnými možnostmi ochrany.
Praktické informace!
Volný pohyb psů v Itáliii: V Itálii jsou vymezené prostory, kde je možné se pohybovat s pejskem na volno - psí parky, psí pláže. Mimo ně se pohybujte s pejskem na vodítku, ti kteří jsou součástí italského seznamu, musí mít náhubek.
Označení psa: Doporučujeme připojit k obojku nebo postroji psa identifikační přívěšek s kontaktními údaji majitele, aby bylo možné psa rychleji a bezpečněji vrátit v případě, že se zatoulá. Ideální jsou gravírované placky s jménem psa a mezinárodním telefonním číslem, včetně předvolby +420. Pes v batohu doporučuje chytrou známku od Loype (kód na 7% slevu: pesvnatohu7)!
Bezpečnost v autě: Co se týče přepravy psa v autě v Itálii, platí obdobná pravidla jako u nás. Pes musí být zajištěn proti nežádoucímu pohybu, aby neohrožoval bezpečnost řidiče ani ostatních účastníků silničního provozu.
Jak zaplatit v Itálii za dálnice?
Poplatky za používání italských dálnic nejsou, na rozdíl od České republiky, vybírány formou dálniční známky, ale prostřednictvím mýtných bran. Mýtné se vztahuje na všechna motorová vozidla včetně motocyklů. Kromě dálnic se mýtné vybírá i v některých tunelech. Placení mýtného je jednoduché: na začátku placeného úseku obdržíte v první bráně lístek. Na konci placeného úseku jej v mýtné bráně vrátíte a uhradíte dálniční poplatek buď v hotovosti, nebo platební kartou. Pouze na dálnici A36 Pedemontana Lombarda (severně od Milána) nejsou klasické mýtné brány, ale funguje zde tzv. free flow systém. Tento systém pouze naskenuje SPZ vozidla a mýtné je nutné uhradit online. Informace o způsobu platby naleznete na webových stránkách provozovatele systému.
Takže, pokud plánujete vzít svého čtyřnohého kamaráda na dobrodružnou dovolenou do Itálie, můžete se těšit na nezapomenutelné zážitky. Ale než se vydáte na cestu, ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty a splněné podmínky, aby vaše cesta proběhla hladce. Přece jen, cestování se psem vyžaduje trochu více plánování, ale výsledkem bude skvělý společný výlet, na který budete vzpomínat ještě dlouho. Nezapomeňte, že mikročip, platný Pet pas pro zvířata a očkování proti vzteklině jsou nezbytné. Pojištění pro psa a sledování aktuálních vstupních podmínek vám mohou ušetřit mnoho stresu. Ať už plánujete procházky v horách, návštěvy historických vesniček nebo relaxaci u jezera či moře, Itálie je skvělou destinací pro dovolenou s psem. Takže si vše pečlivě připravte, dodržujte pravidla a užijte si nádhernou dovolenou s vaším nejlepším přítelem. Šťastnou cestu!